Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

MEHMET TAŞ `DAN İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI

MEHMET TAŞ `DAN İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI
REKLAM ALANI
27.05.2022
A+
A-

Profesyonel Gayrimenkul İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ünlü Siyasetçi Hayır Sever İş Adamı Mehmet Taş, İstanbul’un Fethi’nin 569.yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Profesyonel Gayrimenkul İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş, mesajında şu ifadelere yer verdi;

Tarih boyunca defalarca kuşatılan Üstad Necip Fazıl’ın ifadesiyle “ Gecesi sümbül, Türkçesi bülbül kokan” Şehr-i Azam İstanbul’u fethetmek Sultan İkinci Mehmet’e nasip olmuş ve Fatih unvanını da alan Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken aynı zamanda bir çağı açıp diğer bir çağı da kapatmıştır.

Genç yaşına rağmen böylesine ciddi bir başarıyı gösteren Fatih Sultan Mehmet, gerek yöneticiliği gerek sanata olan ilgisi gerekse adaleti ile örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Merhum Arif Nihat Asya’nın “Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın. Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.! “ dizelerinde de anlattığı gibi bu Fetih bizim gençliğimizin de hiçbir zaman aklından çıkarmaması gereken bir hadisedir.

Tarih boyunca bizim ecdadımız hiç kimseyi dininden, dilinden, ırkından dolayı yargılamamış, Yaradılanı Yaradan’dan ötürü hoş görme felsefesi ile hareket etmiş ve bu doğrultuda her zaman için fetihlerin arka planında gönüllerin fethini esas gaye olarak belirlemiştir.

Yine İstanbul’un Fethi adalet, hoşgörü ve barış kelimelerinin insanlık için adeta yeniden tanımlanmasına vesile olmuştur. Fethin sonuçlarından belki de en önemli olanı ise artık Müslümanların bütün uluslararası olaylarda belirleyici bir rol üstlenmiş olmalarıdır.

Bu açıdan bakıldığında İstanbul’un Fethi’ni ve Fatih’i belki daha da iyi anlamış oluruz. Müslümanların belirliyici rol üstlenmiş olmaları da aslında bugünkü gösterilen emeğin ve çabanın dayanağının ne olduğunun en açık göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstanbul’un Fethi’nin 569. Yıl dönümünü kutluyoruz.

bu eşi benzeri olmayan dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerleri olmak üzere bütün ecdadımızı da bu vesileyle bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA

REKLAM ALANI